Шкільне лісництво

Шкільне лісництво – в дії
Однією із форм екологічного виховання  підростаючого покоління є учнівське лісництво, яке створене в нашій школі у 2008 році.
Під керівництвом Мухи Лесі Володимирівни працює дві ланки, які нараховують 32 учні. Члени шкільного лісництва планують свою роботу з урахуванням місцевих умов. Юні лісники на першому році навчання отримують основні поняття про ліс і його особливості, необхідність збереження й охорону лісів. Старші члени шкільного лісництва ознайомлюються з державними документами про охорону лісових насаджень, організовують експериментальну та дослідницьку роботу.
Одним із видів роботи шкільного лісництва є навчально-дослідницька. Юні лісники визначають рельєф місцевості, закріпленої за нами, Проводять облік порід дерев місцевого лісу. Внаслідок цієї роботи склали карту лісу, виготовили колекцію порід дерев. Учні вели облік штучного оновлення основних лісових порід на вирубаній ділянці площею 4 га у районі шкільного лісництва біля села Дембова-Корчма . Після чого порівняли результати спостережень з минулими роками і зробили висновок. Порівнювали учні швидкість росту раніше посаджених сосон на різних ділянках, враховуючи спосіб обробітку ґрунту, умови місця зростання, густоту саджанців. За наслідками спостережень учні написали роботу з якою взяли участь в акції «Мій рідний край – моя земля» і зайняли призове місце в районному турі і нагороджені грамотою управління освіти.
Лісівники нашої школи беруть активну участь в акціях «Вчимося за повідувати», «Птах року». Конспект уроку «Птахи - наші друзі» став призером на обласному етапі акції.
Не менш важливою ділянкою роботи є навчально-виховна і культурно-масова робота. Кожен вересень ознаменований святом осені. Цього року учні готували свої виставки, костюми, захищали своїх казкових героїв. Проведена година спілкування у 6 класі «Квіти моєї землі».(Бакош Галина Сергіївна).Учні 1-4 класів взяли участь в конкурсі малюнків «Улюблена пора року», конкурсі малюнків на асфальті «Сад мого села». Зимова пора – пора конкурсу на кращого сніговика, рухливі ігри в сніжки та змагання на санчатах. А особливо традиційно «День Стрітення».
Учні 9-11 класів провели тренінг «Я хочу врятувати, змінити, вплинути…» зустріч за круглим столом «Знавці природи», був організований виступ  за програмою «Природа просить захисту».
Цікавою частиною в роботі нашого лісництва є робота на екологічній стежці,  якою учні проходять з великою цікавістю, ведуть нові спостереження і захоплюються побаченим. А привали – завжди бажані. Протягом усіх наших подорожей працює група фотографів, а фотоматеріали є нашим свідченням про роботу.
В 2017 році члени шкільного лісництва проводили науково-дослідницьку роботу на тему: «Дослідження флори в урочищі Григоровичі Ківерцівського лісового господарства» ,під час якої використовували власні спостереження ,порівняння,дослідження,аналіз літератури. Робота стала призером районного захисту робіт МАН і брала участь в обласному турі.
Члени лісництва беруть активну участь у трудових акціях «Парад квітів біля школи» , «Майбутнє лісу в твоїх руках», «Ліси для нащадків» під час яких посадили 7 га лісу та «Годівничка» , «Лісна аптека».
Протягом року провели два місячники «Збережемо природу голубою і зеленою» (травень) та «Зима прийшла» (грудень-січень) презентацію якого пропонуємо переглянути.

П О Л О Ж Е Н Н Я

про учнівське лісництво загальноосвітніх шкіл та
позашкільних навчально-виховних закладів
І. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок організації діяльності учнівських лісництв.
 2. Учнівське лісництво - об'єднання учнівської молоді, яке діє в загальноосвітньому або позашкільному навчальному закладі з метою здобуття нею знань, умінь і навичок у галузі лісівництва.
3. Основними завданнями діяльності учнівських лісництв є:
- оволодіння учнівською молоддю теорією та практикою ведення лісового господарства; сприяння професійному самовизначенню молоді;
- залучення молоді до ефективного використання та відтворення лісових ресурсів;
- екологічне виховання дітей та молоді; розвиток учнівського самоврядування.
4. Учнівські лісництва у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», Лісовим кодексом України, нормативно- правовими актами Міністерства освіти і науки України, у тому числі цим Положенням. 5. Загальну координацію діяльності учнівських лісництв здійснюють позашкільні навчальні заклади еколого-натуралістичного напряму або інші  навчальні заклади, визначені місцевими органами управління освітою.
6. Учнівське лісництво може діяти на спеціально закріпленій за ним ділянці лісу відповідно до договору, укладеного між загальноосвітнім або позашкільним навчальним закладом (далі - навчальний заклад), з однієї сторони, та державним лісогосподарським підприємством, міжгосподарським лісгоспом, лісопарковим господарством тощо (далі - лісове господарство), з іншої сторони.
7. Учнівські лісництва організовуються в екологічно чистих зонах лісів України.
8. Діяльність учнівських лісництв ґрунтується на принципах добровільності, самоврядування, доступності, законності, гласності.
9. Членами учнівських лісництв можуть бути учні (вихованці) 6-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, вихованці (учні, слухачі) позашкільних навчальних закладів (далі - учні).
10. Для ефективної роботи в учнівському лісництві учні організовуються в гуртки, клуби, ланки тощо.
11. Діяльність учнів в учнівському лісництві організовується відповідно до плану роботи учнівського лісництва, який погоджується керівником лісового господарства та затверджується керівником навчального закладу (орієнтовні розділи плану роботи учнівського лісництва додаються).
12. Діяльність учнів в учнівському лісництві організовується з урахуванням їхніх вікових особливостей. Учні можуть залучатися до виконання таких видів робіт: садіння і висівання лісу, догляд за лісонасіннєвими плантаціями; виявлення та охорона пам'яток природи; вирощування садивного матеріалу, озеленення населених пунктів тощо; залісення ярів і балок, створення полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень на берегах річок і водойм; виявлення та охорона рідкісних рослин, пам'яток природи; заготівля лікарської сировини, грибів; заготівля насіння деревних і чагарникових порід; розселення й охорона мурашників; створення екологічних стежок; проведення фенологічних спостережень; здійснення науково-дослідницької діяльності.

II. Управління учнівським лісництвом
1. Безпосереднє управління учнівським лісництвом здійснює керівник навчального закладу.
2. Керівник навчального закладу: визначає структуру учнівського лісництва та зміст його діяльності; організовує роботу учнівського лісництва; призначає педагогічного працівника, відповідального за діяльність учнівського лісництва та безпеку учнів (далі - учнівський лісничий), і його помічників (за необхідності); забезпечує безпечні умови праці учнів, дотримання ними правил безпеки; створює необхідні умови для виконання плану роботи учнівського лісництва; забезпечує розвиток матеріально-технічної бази учнівського лісництва.
3. Адміністрація лісового господарства: підбирає та закріплює за учнівським лісництвом ділянку лісу, за можливості виділяє приміщення, необхідні для його роботи; призначає фахівця,- відповідального за координацію діяльності учнівського лісництва та лісового господарства; організовує безкоштовне підвезення учнів на ділянку; може відзначати учнів, які досягай кращих результатів у трудовій та суспільній діяльності.
4. Учнівський лісничий: організовує діяльність учнів в учнівському лісництві; розподіляє між учнями роботу в учнівському лісництві, контролює її виконання; забезпечує виконання плану роботи учнівського лісництва; забезпечує дотримання учнями встановленого режиму роботи та виробничої дисципліни; організовує практику учнів в учнівському лісництві; обліковує працю учнів в учнівському лісництві.
5. Учнівський лісничий та його помічники звітують про роботу учнівського лісництва перед керівником навчального закладу та адміністрацією лісового господарства.
6. До роботи в учнівському лісництві можуть залучатися інші педагогічні працівники навчального закладу, персональний перелік яких визначається його керівником, а також науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів, наукові працівники наукових установ, фахівці лісових господарств (за згодою) тощо.

III. Охорона праці учнів
1. Учні допускаються до роботи на ділянці після проведення з ними інструктажу і перевірки знань з охорони праці та техніки безпеки.
2. Інструктажі з охорони праці та техніки безпеки проводяться з учнями відповідно до пункту 1 розділу І Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 13 липня 2005 року № 119, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22 вересня 2005 року за № 1084/11364. Інструктажі з охорони праці та техніки безпеки організовує працівник лісового господарства, відповідальний за роботу учнівського лісництва.
3. Контроль за дотриманням трудового законодавства, правил, норм, інструкцій з техніки безпеки, виробничої санітарії та пожежної безпеки здійснюють учнівський лісничий та педагогічні працівники, які залучені до роботи з учнями в учнівському лісництві.
4. Забороняється залучати учнів до важких робіт і робіт зі шкідливими або небезпечними умовами праці. Учні в учнівському лісництві можуть працювати тільки у світлий період доби. Учні не залучаються до гасіння лісових пожеж, до управління транспортними засобами, до роботи з отрутохімікатами та горючими матеріалами. Учні не залучаються до робіт, пов'язаних із підніманням їх на висоту.
IV. Фінансування та матеріально-технічне забезпечення учнівського лісництва
Витрати на фінансування та матеріально-технічне забезпечення учнівського лісництва здійснюються за рахунок коштів, не заборонених чинним законодавством України.

Директор департаменту професійно-технічної освіти                  В. В. Супрун
Затверджено наказом Міністерства освіти та науки від 30 січня 2015 року №66

УГОДА
Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня с. Городище-2 та
ДП «Ківерцівське лісове господарство»

Ківерці 2017-2018роки

          ДП «Ківерцівське лісове господарство», на далі «Підприємство» в особі директора Іщика Анатолія Андрійовича з одного боку, і загальноосвітня школа  І-ІІІ ступеня с. Городище-2 Луцького району, на далі «Школа» в особі директора Кундлі  Інни Аркадівни з іншого боку уклали цей договір про наступне:
1.     «Підприємство» зобовязується :
Виділити кваліфікованих працівників для організації і керівництва роботою учнів, які здійснюватимуть свою діяльність разом з керівниками шкільного лісництва.
Створити умови, які відповідатимуть правилам техніки безпеки, охорони праці, санітарних норм і інше.
Забезпечити підвіз учнів до місця роботи і назад, якщо робота ведеться на відстані 3 км і більше від школи.
Впроваджувати різні форми заохочення та відзначати  членів шкільного лісництва за високі показники в праці.
Виділити для благоустрою шкільного подвіря 50 кущів, і 30 дерев.
Виділити школі лісоматеріали 2 м
2.     «Школа» зобовязується:
-         систематично слідкувати за графіком відгодівлі  птахів та звірів;
-         виготовити і розвісити шпаківень 30штук, дуплянок 15 штук;
-         зібрати лікарські рослини 40кг
-         посадити лісу 10 га;
-         взяти участь у проведенні місячника лісу і саду та посадити дерев та кущів 100 штук,
-         створити два пости по охороні лісу від пожеж;
-         заготовити кормів для відгодівлі:

сіна 1,0 т,
віників 50 штук.
-         зібрати насіння :
клена 50 кг.
Жолудів 500кг.
Шишок сосни 500кг;
-         вести догляд за лісонасадженням 29га.
-         Запроваджувати в процесі праці різні форми змагань, спрямованих на якісне і своєчасне виконання робіт і виховання в учнів свідомого ставлення до праці, дотримуючись трудової дисципліни.
 Договір укладено в  2-х примірниках, які мають однакову юридичну силу.
Питання, обумовленні договором, вирішуються «школою» і «підприємством».

           Юридичні  адреси:                                                    
          «школа»                                                                                       «Підприємство"

 с. Городище-2                                                            с.          Городище-2                                                                                  м. Ківерці                        
                                                                                                  Луцький район                                                                            вул.. Кузнєцова,4
   Волинська область                                                                    Волинська область        


Директор городищенської                                                                 Директор
ЗОШ І-ІІІ ступенів                                                                              ДП «Ківерцівське                           
                                                                                                                  лісове господарство
____________ І.А.Кундля                                                             ___________        А.А.Іщик                                                                                                                         

П    Л    А   Н

роботи шкільного лісництва  Городищенської ЗОШ І – ІІІ ст. 
Луцького району Волинської області
на 2017-2018 н.р.
Коротка характеристика шкільного лісництва:
Загальна кількість учнів в шкільному лісництві – 32
- 7 клас – 10 учнів;
- 8 клас – 6 учнів;
- 9 клас – 6 учнів;
-10 клас-10 учнів;
Кількість ланок – 2
- 1 ланка – учні 7-8 класу;
- 2 ланка – учні 8 - 10 класу.
                За шкільним лісництвом закріплено:
Лісу - 160 га, розсадника 0,05га.
За роботу шкільного лісництва відповідають:
вчитель  математики  Муха Леся Володимирівна
лісничий                 Книш Володимир

РОЗДІЛИ ПЛАНУ

1.     Організаційний

№ з/п
Зміст роботи
Термін виконання
Відповідальний за виконання
1.
Укладання угоди з Ківерцівським лісовим господарством
січень
директор школи
2.
Складання плану роботи шкільного лісництва
січень
керівник шкільного лісництва
3.
Збір заяв від учнів, що бажають взяти участь в роботі шкільного лісництва
вересень
керівник шкільного лісництва
4.
Формування активу шкільного лісництва та ради шкільного лісництва, розподіл обов’язків
вересень
керівник шкільного лісництва



2.Виробнича діяльність

п/п
Зміст роботи
Об’єм роботи
Термін виконання
Відповідальний за виконання
1.
Виготовити для кабінету шкільного лісництва колекцію деревних порід; колекцію травянистих рослин; колекцію грибів



1

1

1


жовтень


лютий

травень


лісничий
2.
Посадити ліс
1,5  га
квітень
лісничий
3.
Зібрати насіння
дерев:
- клена, явора
- ясена
- жолудів
- ялини




5 кг
2 кг
80 кг
2 кг



жовтень

керівник шкільного лісництва


4.
Виготовити і розвісити годівнички
35 штук
січень-лютий
керівник шкільного лісництва
5.
Зібрати лікарських рослин:
- суничиння
- шпоришу
- ромашки
- горобини


20 кг
5 кг
5 кг
30
літо
ланкові
6.
Виготовити віники з гілок берези
15 шт
весна
керівник шкільного лісництва
7.
Заготовити сіно для підгодівлі тварин взимку
5 ц
осінь
керівник шкільного лісництва
8.
Оформити  клумби біля школи
2
осінь
лісничий
9.
Насушити яблук для компоту в шкільну їдальню
5 кг
осінь
ланкові
10.
Посадити вазони для озеленення коридорів школи
25
протягом року
лісничий
      3. Навчально-дослідницька і експериментальна робота

п/п
Зміст роботи
Термін виконання
Відповідальний
1.
Дослідити схожість насіння дуба, вегетативне розмноження його на ділянці
протягом року
керівник шкільного лісництва
2.
Зібрати насіння основних лісоутворюючих порід лісництва і оформити колекцію
жовтень-грудень
лісничий
3.
Провести облік підліска на пробній ділянці
травень
ланкові
4.
Продовжити вивчати особливості лісовідновлення на пробній ділянці
протягом року
керівник шкільного лісництва
5.
Проводити фенологічні спостереження за окремими видами дерев на пробній ділянці
протягом року
керівник шкільного лісництва
6.
Обчислити розрахунок потреби насіння в розсаднику при різних схемах висівання насіння
протягом року
ланкові
7.
Дослідити вплив мінеральних та органічних добрив на ріст дуба в перший рік його життя
протягом року
лісничий


      4.Навчально-виховна, культурно-масова і спортивна робота

п/п
Зміст роботи
Термін виконання
Відповідальний
1.
Провести свято осені
жовтень
рада шкільного лісництва
2.
Усний журнал «Барви природи»
жовтень
лісничий
3.
Провести зустріч з представниками Луцького лісництва 
листопад
рада шкільного лісництва
4.
Провести конкурс малюнків «Природі потрібна допомога»
грудень
ланкові
5.
Ранок «Земля – наш спільний дім»
березень
лісничий
6.
Провести підсумкову виставку робіт шкільного лісництва
травень
рада шкільного лісництва
7.
Провести заняття «Як стати екологом?»
листопад
рада шкільного лісництва
8.
«Козацькі забави» на свято Покрови. Конкурс лісової красуні
14 жовтня
Муха Л.В.
9.
Години спілкування з природою:
 «Рослини і тварини лісу»
«Добрі люди»
«Пригоди їжачка в лісовій школі»
«Ліс – наше багатство, бережімо його»

Протягом року

рада шкільного лісництва
10.
Конференція на тему «Планета людей»
квітень
лісничий
11.
Мандрівка до весняного лісу
березень
керівник шкільного лісництва
12.
Похід екологічною стежкою
травень
керівник шкільного лісництва

НА ДОПОМОГУ КЕРІВНИКУ ШКІЛЬНОГО ЛІСНИЦТВА

Вимоги до складання і оформлення документів

         Список необхідної документації для організації роботи шкільного лісництва:
1.     Наказ про створення шкільного лісництва
2.     План-схема закріпленої ділянки лісу
3.     Список членів шкільного лісництва
4.     План роботи
5.     Щоденники (дослідницьких робіт та фенологічних спостережень)
6.     Рада шкільного лісництва
7.     Копія наказу по держлісгоспу
8.     Договір
9.     Протоколи зборів та ради лісництва
10.    Звіти про роботу

Накази Міністерства освіти і науки України: https://drive.google.com/open?id=0ByHA6h-WgwbhVVkxak5CUGpOTEk


Рекомендації про екологічну стежку: https://drive.google.com/open?id=0ByHA6h-WgwbhemFCSDhlbHJ4c00


Волинська область Луцький район
 Екологічна стежка
У дивосвіт краси,

тривоги і турботи

Проклали екологи Городищенської ЗОШ І-ІІІ ст. під керівництвом вчителя математики Мухи Л. В.
Зупинка №1
Квіткова веселка
Квіткова  веселка – агроценоз  декоративних рослин, знаходиться біля  стін школи. Налічує багато об’єктів-квітів: айстри, жоржини, чорнобривці, хризантеми, гладіолуси, нагідки , настурція, флокси, цинія, матіоли, гвоздики...
        В школі існує гурток “Юні квітникарі “ , куди входять діти середніх і старших класів. Гуртківці   проводять агротехнічні заходи , а  саме: існує сівозміна ; у  грунт вносяться, як органічні так і мінеральні добрива; з ранньої  весни і до пізньої осені проводиться розпушування землі і прополка там , де це потрібно. Посівний та садибний матеріал квітів зберігаються у спеціальній підвальній кімнаті.
       Крім того, що ми збираємо насіння квітів,  на протязі вегетації рослин , також проводимо дослідницьку роботу. На окремих клумбах закладаємо різні, посильні для нашого виконання досліди (різні строки висівання, густота рослин, вплив обробітку  грунту на ріст і т.д.)
     Щороку учні проводять конкурс “ Моя земля-земля моїх батьків”, беруть участь в масових районних заходах по зовнішньому озелененню, де займають призові місця. Традиційними в школі стали: свято квітів, екскурсії до лісу, ботанічного саду в Луцьку, парк ім. Лесі Українки. Учні з задоволенням пишуть вірші , легенди про квіти;  збирають  і виготовляють гербарії квітково-декоративних рослин свого села, а складати букети  і композиції стало улюбленою справою.
Зупинка №2




 Зупинка № 3
Цей знак людської пам’яті і болю
 В середині минулого століття у навколишніх селах, а також у самому Городищі часто “гуляли” такі хвороби, як чума. Часто-густо спалахували і пожежі. І тоді люди вирішили звернутись до Бога. По всіх селах, на кошти жителів цих поселень, споруджували пам’ятні знаки – пам’ятники. Зробили це і у селі Городище-2. У 1889 був споруджений пам’ятник під назвою “Фігура”. Ініціатори були молоді мешканці села. Тому на “Фігурі” викарбували слова:
“Спаси Господи Нась от болезни и от пожара.
Составили женихи и девушки”.
І от уже понад століття епідемії хвороб не було, не було і великих пожеж. Стоїть біля церкви “Фігура”. Завжди біля неї прибрано, біля підніжжя квіти. Люди поклоняються божеству.
      Юні екологи взяли під охорону цей об’єкт. Минулого року з допомогою місцевого господарства та батьків огородили «Фігуру» штахетником, посадили молоді деревця, підремонтували сходи. Юні квітникарі не забувають навесні посадити квіти і доглядати за ними.   
   Зупинка №4
    Церква села Городища-2 побудована  у  1779 році прихожанами усіх сіл цієї церкви. Церква деревяна , дзвіниця розширена у 1852 році. На  початку  свого існування церква була під владою Унії. А із середини минулого століття стала православною. Престол в церкві один. Теперішня церква на місці старої побудована у 1929 році , яка є повною копією колишньої.
      В роки Другої Світової війни німецькі фашисти , під-час відступу, хотіли спалити церкву. Але завдяки патріотизму місцевого священика  Іжевського вона була врятована.
      В даний час церква належить до Московського патріархату . До її приходу належить 6 навколишніх сіл.
       Але церква, як і всі об’єкти потребує догляду, який аж ніяк не обходиться без учнів. Церква кругом обсаджена осокорами і живоплотом. З ранньої весни потрібно обрізати живопліт, прибирати посохле листя, поломлені за зиму гілля з осокор. Чи підкрасити паркан, чи насадити нові саджанці, чи розчистити дерева, юні природолюби завжди перші. Та й весело тут : спів пташиний допомагає в роботі.
            А під самою церквою могили невідомих солдат. Тут прибирають, садять квіти тільки дитячі руки. А розсаду приносимо із школи, де її вирощують юні квітникарі. Тому наша стежка поєднує в собі географію, історію та екологію.

Зупинка №5
Історія бентежний подих - Вал
        Дане Городище розташоване на 4-метровому підвищенні серед  боліт, за 450 м на захід від нинішнього Святотроїцького храму, обабіч шосейної дороги Луцьк – Горохів – Львів. Площа Городища = 0,8 га.
        Згідно результатів археологічних розкопок, проведених “давньоруською” експедицією ЛДПІ імені Лесі Українки під керівництвом завідуючого кафедрою археології професора Кучінка М.М. дане Городище мало вигляд укріпленого населення і виконувало роль феодального маєтку. Поселення видовжене із 2-х частин: західної і східної, розділених яром.
        На території “Валу” виявлено більше 30 жител, господарських споруд, ремісничих майстерень, погрібних ям. Хронологічні дані існування – XІ століття. Назва походить від укріпленого замку “Града”.
  Історично склалося так, що територія “Валу” потребує постійної турботи, яку поклали на себе юні природоохоронці. З весни до осені учні підкошують траву, очищають площу від будяків і кропиви.
       “Вал” став улюбленим місцем для відпочинку. Поряд берег, річка, копанки. Запашна трава на підвищенні, чиста вода так і манить до себе. Коли учні проходять екологічною стежкою, то привал на “Валі"


Виступ на загальних зборах
шкільного лісництва
Звіт про роботу
   Одним із форм екологічного виховання підростаючого покоління є учнівське лісництво, яке створене в нашій школі у 2008 році з метою виховання у школярів дбайливого ставлення до природи, розширення і поглиблення знань в галузі природничих наук, набуття практичних вмінь та навичок для організації роботи у лісовому господарстві.
В нашому лісництві, під керівництвом Мухи Лесі Володимирівни, працює дві ланки, які нараховують 32 учні. Воно вже має свої традиції, свої напрацювання. Члени  шкільного лісництва планують свою роботу з урахуванням місцевих умов. Юні лісники на першому році навчання отримують основні поняття про ліс і його особливості, необхідність збереження й охорону лісів. Старші члени шкільного лісництва ознайомлюються з державними документами про охорону лісових насаджень, організовують експериментальну та дослідницьку роботу.
Протягом звітного періоду члени шкільного лісництва провели загальні збори на яких обговорились плани роботи та визначились шляхи їх виконання, переглядались списки членів ланок, підводились підсумки зробленого, нагороджувались найкращі. Лісничий з ланковими організовували роботу між ланками, різного роду змагання і взаємодопомогу, стежили за дотриманням виробничої дисципліни, обліковували працю, звітувалися про роботу. Керівник шкільного лісництва систематично перед кожним виходом до роботи проводила інструктажі та перевіряла знання з охорони праці, впроваджувала різні форми заохочення та відзначення кращих членів лісництва.
Одним із видів роботи шкільного лісництва є навчально-дослідницька. Юні лісники визначають рельєф місцевості, закріпленої за нами, проводять облік порід дерев місцевого лісу. Внаслідок цієї роботи склали карту лісу, виготовили колекцію порід дерев. Улюбленим заняттям гуртківців є вивчення рослинного світу та виготовлення гербаріїв. Найактивнішими стали учні 10 класу Бик Дарина, Кедич Софія та Свиріпа Яна. Учні вели облік штучного оновлення основних лісових порід на вирубаній ділянці площею 4 га у районі шкільного лісництва біля села Дембова-Корчма. Після чого порівняли результати спостережень з минулими роками і зробили висновок, що добре оновлюється самосівом в нашій місцевості сосна звичайна. Порівнювали учні  швидкість росту раніше посаджаних сосонок на різних ділянках, враховуючи спосіб обробітку грунту,  умови місця зростання, густоту саджанців. За наслідками спостережень учні написали роботу з якою взяли участь в акції «Мій рідний край – моя земля» і зайняли  призове місце в районному турі.
Юні лісівники ведуть фенологічні спостереження за закономірностями росту дерев, визначають оптимальні строки висаджування дерев, за погодою і природними явищами ведуть календар погоди. Цю роботу ми доручили першій ланці, щоб через рік –два узагальнити цю роботу.
Лісівники нашої школи беруть активну участь в акціях «Вчимося за повідувати», «Птах року» (конспект уроку «Птахи наші друзі»).
В цьому напрямку роботи є і хвилини відпочинку і безмежної радості. Це – одноденні походи до місцевого лісу. Особливо традиційне свято Покрови про яке щорічно пише наша районна газета «Слава праці». Ось нещодавно надрукована стаття «Нас манить багряний ліс» свідчить про нашу постійну, клопітку роботу. В програмі якого лісові ігри, змагання, приготування ухи і кулішу, орієнтування на місцевості і сало на шпичці.
Не менш важливою ділянкою роботи є навчально-виховна і культурно-масова робота. Кожен вересень ознаменований святом осені. Цього року учні готували свої виставки, костюми, захищали свої казкові герої. Переможцями стали учні 4-го та 10-го  класів під керівництвом класовода Рудь Галини Ярославівни та класного керівника Мухи Лесі Володимирівни. Цікава була проведена година спілкування у 7 класі «Квіти моєї землі» під кервництвом класного керівника Митрофанюк Л. А. Учні 1-4 класів взяли участь в конкурсі малюнків «Улюблена пора року», а учні, які відпочивали в пришкільному таборі в конкурсі малюнків на асфальті «Сад мого села». Зимова пора – пора конкурсу на кращого сніговита, рухливі ігри в сніжки та змагання на санчатах. А особливо традиційно «День Стрітення». Розвішуються заздалегідь виготовлені годівнички, шпаківні, море радості і усмішок  «Свято зустрічі птахів».
Учні 9-11 класів провели тренінг «Я хочу врятувати, змінити, вплинути…» зустріч за круглим столом «Знавці природи». Виступила агітбригада  «Надія» з програмою «Природа просить захисту». А на районному конкурсі зайняли 2 місце.
Цікавою частиною в роботі нашого лісництва є робота на екологічній стежці, якою учні проходять з великою цікавістю, ведуть нові спостереження і захоплюються побаченим. А привали – завжди бажані. Протягом усіх наших подорожей працює група фотографів, а фотоматеріали є нашими свідченням про роботу. (додаються)
    Науково-дослідницька робота. Вплив густоти, грунту та світла на ріст дуба звичайного в перші роки його життя, робота учениці 9 кл. Тарасюк Юлії керівник Муха Л. В. Об’єктом дослідження даної роботи стала дослідна ділянка на якій були висаджені саджанці. Під час дослідження використовувалися власні спостереження, порівняння, дослідження, обґрунтування та аналізи літератури. Робота стала призером районного захисту робіт в МАН і брала участь в обласному турі .
      Учні ЗОШ І-ІІІ ст. с. Городище-2 беруть участь у трудових акціях «Парад квітів біля школи», під час якої було проведено озеленення шкільного подвір’я під керівництвом  керівника гуртка Ковальчук Т. М., під час акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» учні школи розчищали від чагарників і сухостою місцевий ліс, «Ліси для нащадків» акція яка була проведена весною 2016 року під час якої учні посадили 10 га лісу, який надіємось прийметься і буде милувати наше око в майбутньому. Під час трудової акції  «Годівничка» було виготовлено і розвішено  40 годівничок, 30 шпаківень та 15 дуплянок, «Лісна аптека» - акція яка спрямована на заготівлю лікарських рослин під час якої було заготовлено 5 кг. шипшини та глоду, 3 кг полину гіркого, 6 кг деревію звичайного та 10 кг калини. Трудова акція«Мурашник» була організована з метою впорядкування мурашників.
   Впроваджуючи різні форми роботи в лісництві, члени шкільного лісництва:
-         виготовили і розвісили шпаківень 30штук, дуплянок 15 штук;
-         зібрали лікарських рослин 40кг
-         посадили лісу 10 га;
-         взяли участь у проведенні місячника лісу і саду та посадили дерев та кущів 100 штук,
-         створили два пости по охороні лісу від пожеж;
-         заготовили кормів для відгодівлі:
сіна 1,0 т,
віників 50 штук.
-         зібрали насіння :
клена 50 кг.
Жолудів 500кг.
Шишок сосни 500кг;
-          доглядали за лісонасадженням 29га.

    Шкільне лісництво бере постійну участь в районних  оглядах екологічних агітбригад.  
    Під час всеукраїнської акції «Птах року 2016», де брали участь члени шкільного лісництва, керівник Муха Л.В.,  представили у роботі опис поведінки, вокалізацію, розповсюдження, розмноження, міграцію цього птаха. Дана робота зайняла 1-ше місце в районному та обласному огляді .
  В школі створено куточок хліба «Хліб усьому голова». Куточок створений з метою виховання підростаючого покоління бережливого і шанобливого ставлення до хліба, поваги до праці хлібороба; формування особистості справжнього господаря землі на високих ідеалах і хліборобських традиціях українського народу; залучення дітей до виконання землеробських робіт, набуття практичних умінь і навичок сільськогосподарської праці та профорієнтація на сільськогосподарські професії; виховання у школярів почуття патріотизму та історичної пам’яті і поваги до скорботного минулого нашої Батьківщини, вміння власним розумом брати уроки з минулого для майбутнього. В куточку хліба представленні зразки різних видів хліба, зразки насіння зернових культур: пшениці, жита, ячменю, кукурудзи, вівса, гречки. Проводяться конкурси дитячих малюнків на тему «Хліб очима дітей», зібрані фотоматеріали «Хліб  усьому голова». Учасники краєзнавчого клубу «Край» дослідили історію хліборобства села Городище-2 і представили роботу на конкурс «Хліб усьому голова» «Нарис історії хліборобства с. Городище-2» та брали участь у фестивалі «Українська паляниця» під керівництвом педагога-організатора  Мухи Ю.В., за що були нагороджені грамотою відділу освіти.
          Виставка випічки на святі
           «Хліб усьому голова»                             Куточок хліба
   Юні лісівники провели екологічну експедицію «Вивчення річкової долини річки Линівки, її флори і фауни»  з метою дослідження болота, його тваринного та рослинного світу, під час якої були зібрані гербарії, взяті зразки торфу в різних місцях, записані розповіді старожилів села Городище-2 та ближніх сіл, сфотографовані наймальовничиші та найважливіші його ділянки. На протязі весни, літа, осені юні краєзнавці ведуть спостереження за лелечими гніздами, ведуть облік чисельності птахів. Матеріали роботи підготувала учениця 10 кл.  Свиріпа Яна, керівник Муха Ю. В.
   В системі природоохоронної освіти в школі була проведена декада  екологічної пропаганди. Метою проведення декади було передбачено: серед учнів проводити пропаганду природоохоронних знань, виховувати екологічну культуру, формувати правильну поведінку в природі. Під час проведення декади були проведені такі заходи: народне віче «Людина і природа», гра «Щасливий випадок», для молодших школярів було проведено ранок «Народні назви рослин їх вшанування» і конкурс малюнків «Знай, шануй, бережи свій рідний край», учні середньої ланки провели свято «Первоцвіти просять захисту» та конкурс творів-мініатюр «Збережімо природу для нащадків», учні старших класів взяли участь у конференції «Рослини – символи України» та у радіожурналі «Моя Земля – Земля моїх батьків», між учнями 7-9 класів відбувся брейн-ринг «Волинь моя – краса моя». Підсумком декади  був   «Вечір із зеленими друзями», проведені екологічні ігри та нагородження активних учасників.

Голова ради шкільного лісництва:

Муха Л.В.

П Р О Т О К О Л 

від”___”__________2007р.
Голова_________________
Секретар _______________
Всього членів ___________
Присутніх ______________

ПОРЯДОК ДЕННИЙ

1.     Про затвердження плану роботи шкільного лісництва на 2016 -2017роки.
2.     Вибір ради шкільного лісництва.

Слухали:
1.     _________________ керівника шкільного лісництва, який ознайомив з проектом плану шкільного лісництва.
2.    Виступили: ______________________
3.     ________________________________
Ухвалили:
         Затвердити план роботи шкільного лісництва на 2007 – 2008  навчальний рік.
Слухали: Учня ________________ класу _____ запропонував в раду шкільного лісництва обрати ______________________________________________________________________________________________________________________________
          Виступили: ____________________
Ухвалили: вибрати в раду шкільного лісництва ______________________________________________________________________________________________________________________________


Голова (підпис)
Секретар (підпис)



Примірні питання на теоретичний тур обласного

зльоту членів шкільних лісництв

8 – 9 клас

1.     Що таке ліс? Дайте визначення?
2.     Яких вчених, що займалися вивченням лісу, ви знаєте? Який їх внесок у розвитку науки про ліс?
3.     Дайте визначення основних складових елементів лісу.
4.     Що таке чисте насадження?
5.     На які вікові групи поділяють ліс?
6.     Що таке бонітет? Як він визначається?
7.     Вплив ґрунту на ліс. Які породи дерев найбільш вибагливі до складу ґрунту, а які ні?
8.     Що таке санітарні рубки? Яке їх значення для лісу?
9.     Які два види відновлення лісу ви знаєте? Дайте пояснення?
10.                       Які способи підготовки насіння до посіву ви знаєте?
11.                       Що таке сіянець та саджанець?
12.                       Причини виникнення лісових пожеж. Протипожежні заходи.
13.                       Що таке фітонциди і яке їх значення?
14.                       Які методи обліку звірів  ви знаєте?
15.                       Розрізняють три типи переміщень тварин: розселення потомства, масові переселення та міграції. Чим вони відрізняються?
16.                       Яких лісових птахів ви знаєте ? Їх значення для лісу.
17.                       Які основні правила збору лікарських рослин?
18.                       Як орієнтуватися в лісі без компаса?
19.                       Які групи грибів ви знаєте? Наведіть приклади.
20.                       Що таке лісовий розсадник? Його структура та значення.

Примірні питання на теоретичний тур обласного

зльоту членів шкільних лісництв

10 – 11 клас

1.     Що таке ліс? Дайте визначення?
2.     Яких вчених, що займалися вивченням лісу, ви знаєте? Який їх внесок у розвитку науки про ліс?
3.     Дайте визначення основних складових елементів лісу.
4.     Які за формою насадження бувають ліси?
5.     На які вікові групи поділяють ліс?
6.     Які за походженням ліси ви знаєте?
7.     Яке значення світла для лісу? Які породи дерев відносяться до світлолюбних, а які до ті невитривалих?
8.     На які групи за значенням поділяють ліси?
9.     Які види користування лісом ви знаєте? Дайте пояснення.
10.                       Що таке рубка головного користування? Які види головних рубок ви знаєте?
11.                       Що таке штучне лісовідновлення? Яке його значення?
12.                       Які способи підготовки насіння до посіву ви знаєте?
13.                       Що таке лісовий розсадник? Які підрозділи він включає?
14.                        Поясніть, що таке рубки догляду і яке їх значення?
15.                       Причини виникнення лісових пожеж. Види лісових пожеж.
16.                       Побічне користування лісом. Яке його значення?
17.                       Що таке лісова таксація? Її значення?
18.                       Які методи обліку звірів ви знаєте?
19.                       основні правила збору лікарських рослин.
20.                       Яких комах – шкідників лісу, ви знаєте? Заходи боротьби з ними?


Виступ агідбригади"Надія". Тема: "Збережемо землю голубою і зеленою"
                             1 Напевно всі ми любимо природу
                                Милуємось її чарівною красою.
                                Але мабуть, не всі задумуємось
                                Що природа – це наша домівка.

2        Світ прекрасний навколо тебе,
Сонце ясне і синє небо
Птахи і звірі, пагорби й ріки
                                Нехай він буде таким навіки.

3       А чи бережемо ми цю красу?
Виявляється не завжди.
Досить часто можемо побачити
Такі прикрі факти.
Сцена: Природа і Земля.
        Диктор:       Глибина віків. Планета Земля.
                             Маленька, беззахисна, як немовля,
                             Її обдувають космічні вітри,
                             Минають епохи, зникають світи,
                             І сняться планеті небачені сни,
                             Хто знає, чи збутися мають вони!

       Природа:      Мамо! Матусю!
      
      Земля:           Що донечко моя? Ти засмучена?
                             Щось тебе непокоїть?
         
      Природа:       О Земле, матінко моя! Мені сумно, бо я маю красу,
                             Та нікого не можу чарувати нею.
                             Мені потрібен хтось, для кого б я жила.
                             А так, навіщо мені та краса?

      Земля.            Є  тобі для кого жити – для людей. Але я боюсь їх                                                                                        
                             пускати до тебе, бо вони сплюндрують твою
                             незайману красу, знищать тебе.

     Природа.        Не бійся, матінко. Я вмію захищатись.

      Земля.            Ну, добре, доню. Але пообіцяй, що ти навчиш їх     
                            добра, навчиш берегти твою красу.

     Природа.       Дякую матусю.

     Дівчина.         До вас, мої рідні, звертаюся я найменша у вашій
                            сімї.
                            Стоїть на узліссі ялинка моя,
                             Не зрубай її!
                             На озері плаває пташка моя,
                             Не вбивайте її!
                             Ясніє на небі зірка моя,               
                              Не згасіть її!
                              Світ казку будує, мрія моя
                               Не спиняйте її!

                               Пісня на мелодію «Червона рута»
                                  1 Наші села в садах
                                    Все навколо в цвіту 
                           Значить стверджуємо ми      
                            Навкруг себе красу

                           2 Подивіться навкруг
                              Що з природою стало:
                             Дихать зовсім нічим.
                             Люди всі у печалі
                            Може десь у лісах
                              Ще щебече пташина
                            Але в селах, містах.
                             Сум мелодії лине
                                              Приспів:
                              Отже нам треба
                              Об’єднатися дружно,
                              Зберегти й повернути
                              І діброви й ріки
                              Ми будем нести
                              Людям квітку «надії» (підносять букви)
                              Живоцвіт  подаруєм
                              Вам усім
   (сценка «Фауна і браконьєр»)
    Браконьєр.      От, недаром вийшов з дому,
                             Хоч і відчуваю втому,
                             Думав: де ж це здобич взяти?
                             А тут лебедяток
                              Зараз стрельну раз чи два,
                              Аж хмеліє голова,
                               Таке щастя, і так швидко
                               Тут і лебеді, й лебідки.
                     (витягує рушницю і хоче стріляти)

(Вибігає дівчина Фауна)
Фауна.                   Не вбивайте, не чіпайте,
                               Я благаю вас, благаю.
                               З кожним днем моє все царство
                               Гине й просто вимирає.
Браконьєр.             Звідки ти, красуне мила?
                               Чому так заголосила?
Фауна.                   Я – Фауна, донька Природи,
                               Тварин і птахів захищаю,
                                Коли їм весело – сміються,
                                А в горі – сльози  проливають.
                                Дарунок цей матуся дала,
                                Щоб усіх я захищала.
                                Але не зможу захистити,
                                Коли всі будуть так чинити.
 Браконьєр.            Тобі що, тобі цих птахів шкода?
                                Яка ж тобі від них вигода?
 Фауна.                   Тож як  мені без них радіти ?                                   
Коли б у вас дитя забрати
Чи не було б для вас утрати?
                                 Подумайте, бо ви ж людина,
 Де совість і розум воєдині.
І що загубиш у житті,
Ніколи не повернеш, ні!
  Браконьєр.            Коли ти так, красуне, просиш,
                                 Не можу я відмовить. Ні!
                                 Нехай ростуть ці дивні птахи
                                 І тішать всіх нас на Землі!

(Виносять гніздо з пташкою)
Сценка «Про пташку»
1.    Коли пташечка, сидить у гнізді (показує гніздо)
                  Не злякай її.
2.    Коли качечка, сидить у гнізді (показує гніздо)
                  Не злякай її.

Пісня «Не стріляй у птаха»
      Не стріляй у птаха на світанні,
      Може то любов твоя остання,
      Може то кохання білий лебідь,
      Що летів крізь ніч до тебе.
                      Не стріляй у птаха, 
                      Не ламайте крила,
                      Твоє щастя прилетіло.
                      Збережи назавжди,
                      Збережи назавжди
                      Ти на все життя їх збережи.
Ведучий.
      Ми -  звернулися до депутатів сільської Ради поставити суворі  вимоги перед орендатором  ставка  щодо охорони птиці щоб його працівники, які виконують обов’язки охоронців ставка, постійно стежили за рибалками та мисливцями і запобігали погибелі птахів.
      Учень                  До вас звертаємось, чоловіки-начальники
                                  Ви не стріляйте, не вбивайте качечки!
                                  У неї мясо темне і тверде,
                                  А в курки світле і мяке.
                                  У супермаркеті купіть окорочків
                                  І мясом забезпечите свій дім.
                                  А якщо хочете з природою єднання,
                                  То йдіть собі на тихе полювання:
                                  Фотографуйте у природі дивні миті
                                  І будете щасливі тим, повірте!
Ведучий. Кожного року ми беремо участь у заочній Акції «Птах року», «Годівничка», проводимо «День зустрічі птахів».
В кабінеті шкільного лісництва оформили стенд «Птахи нашої місцевості»
Загадки про птахів

Учень1
Ліси мої, хто ж вас убереже?
 Чи є ж у вас тепер хоч неба невеличкий клапоть?
 Що людству залишається? Невже-
 Обнятися з лелеками і плакати?
                                Учень2
 Все на землі, все треба берегти:
 І птаха, й звіра, і оту тваринку.
 Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо, врешті-решт, ти – лише її частинка.

Сцена про пожежу
1.З друзями ми в ліс ходили,
Там було цікаво.
Ми і вогнище палили,
 Забавлялись жваво,
 Ми стрибали і співали
 Гарно відпочили!
 У футбол, звичайно, грали
 І землянку рили .
2. Ще пекли картоплю й сало
 Чай собі нагріли
 Сало над вогнищем шкварчало
 Смачно попоїли!
 У пляшки води набрали,
 Дірочок зробили,
 І мурашник обливали  -
 Гарно відпочили!
 3. Та прийшов лісник на лихо,
 Став на нас кричати
 Щоб себе вели ми тихо,
 Що вогонь – не жарти.
 І нас змусив скрізь прибрати
 Склянки й банки з рису
 Ще вогонь позаливати…
 Й вигнав нас із лісу.
 4. А за вогнище грозився
В школу подзвонити
 Дуже дядько розлютився,
Мабуть, міг побити
 А чого? Ми ж гарно грали,
 Круг вогню сиділи
 У мяча собі ганяли
Й лиха не робили.
Пауза
А коли ми все зрозуміли, то самі перестали так робити, ще й інших почали навчати.
Пісня «Люди, що ви робите з лісами» під мелодію «Бухенвальський набат»
Слухайте, слухайте він до вас шелестить
Від руки байдужої, від хамів
Просить захистить, просить захистить!
Як не буде лісу, тварин, птиці, -
Стане світ весь пусткою карать,
В очі внукам як колись дивитись,
Що тобі казать, що тобі казать?
Люди, що ви робите, спиніться!
Втратите, втратите, не буде вороття!
Не губіть природу, схаменіться,
Ваше це життя.(Двічі)
Збережуть нехай дбайливі руки
Квіти, води, птахів переліт.
Щоб не прокляли вас потім внуки,
Збережіть цей світ.(Двічі)

А ми стараємось берегти цей світ і наслідками нашої роботи є створений у школі кабінет лісництва.

Про шкільне лісництво
1.    У нас свого лісництва
Є  кабінет у школі,
І праця нам не сниться –
Її у нас доволі.
2.    І всі ці експонати
Із того кабінету
Вам кочем показати
Ми зовсім без секрету.
Буклет «Шкільне лісництво»
3.    Саджаємо дерева,
Щоб ліс був і алеї,
Ця праця безперервна,
Пишаємось ми нею!
4.    Ми бережем довкілля,
Мурашники, пернатих -
Найкраще нам дозвілля –
За ними доглядати.
5.    Куріпки чи синички,
Чи сосонки, дубочки –
Насиплемо пшенички,
Води наллєм із бочки!
6.    Не треба нагороди,
Бо ми – творці роботи –
Захисники природи,
Лісництва патріоти! 
7.    Хай ліс зростає вище –
Цього ми хочем справді,
Приїздіть у Городище
Ми будемо вам раді

Ми щороку беремо участь в Акціях «Майбутнє лісу в твоїх руках», «Ліси для нащадків». Навесні розчистили 2,5  га лісу біля села Мартинівка, посадили 8 га лісу біля села Радомишль.
Проводимо просвітницьку роботу . Ми провели: 3 радіопередачі «Барвистий світ тварин», випустили газету «Збережемо тваринний світ нашої місцевості. Провели: екологічну експедицію річковою долиною річки Линівки, в якій вивчили рослинний і тваринний світи; похід до місцевого лісу «Юннати досліджують природу». Юні екологи брали участь в обласному зльоті шкільних лісництв Волині, виступала агітбригада у сусідніх селах Угринів, Мартинівка, Вигуричі.
В школі діє стенд «Чарівний пензлик» де учні розміщують свіої малюнки. Ось деякі з них (виносять стенд), виставка дитячих вишивок «Світ навколо тебе» - ось деякі з них.  (виносять стенд або просто вишивки).

                        Виконується під реп
1.    Ми сьогодні з пацанами дуже сумно сиділи
Скоро свято, а в нас, ні сосни ні ялинки
Довго думали-гадали, що нам робити
Вирішили ввечері до лісу сходити.
2.    Тільки стало надворі уже сутеніти
Ми швиденько вдягнулися – пора справу рішити
Вибрали зелену красуню ялинку
А тут лісник де візьмись.
Лісник: Стати струнко!
3.    Вчителям доповім, а батьків оштрафую
І памтайте що я не жартую.
     4. Що залишається, друзі, робити
         Давайте пробачення у лісника просити.
Всі хлопці: Ми обіцяєм, що більше не будем
         Повчальну науку не забудемо.
Лісник: Я вам пробачу – весною прийдіть
         Десять ялинок за це посадіть.
(гра із залом )

Уч . А щоб переконатися, чи уважно ви слухали вас, ми пропонуємо вам гру. Ми покажемо вам репліки про те, що можна і не можна робити, а ви, якщо не можна робити, плескайте один раз, а якщо ні, не плескайте.  Таким чином побачимо, наскількікорисно


Виступ агітбригади "Надія". Тема:"ЗЕМЛЕ, ЖИВИ І РОЗКВІТАЙ"

Еколог 1.
. Сьогодні рідна земля благає у нас по­рятунку, заради нас самих, заради збереження жит­тя. Україна - мати хліборобів, орачів - один із прадавніх центрів світового рільництва.
Еколог 2. Найвища клятва - клятва святій землі: її цілують або з'їдають грудочку, щоб ствердити правоту. Земля - це найбільша сила. Казкові герої так говорять: «Землею й водою будемо битися з тобою»,
 Земля - запорука вічної вірності: «Нас розлучить сирая земля», «Ударив лихом об землю», - кажуть про людину, яка одним махом позбулася клопоту, А коли помирає людина, то й на останок їй бажають: «Земля тобі пухом».
Еколог 3.. Земля-годувальниця. В цих словах споконвіку є любов народу до землі.
Еколог 4.. Отже, сила, краса і вічність кожного з нас починається на землі. З неї ми виходимо, по ній ходимо, в неї і йдемо. Любов завжди пе­реплітається з тривогою, бо кого любиш за того і хвилюєшся.
Ми – кожного року до Дня Землі випускаємо газету «Земля – наш спільний дім». ( показати газету)
Еколог 5: І тому ми пропонуємо вам,наші глядачі,відверту розмову про наболіле з цифрами і фактами, результатами власних спостережень,з тим,щоб пробудити в кожного екологічну совість,про Землю,а з окрема про верхній шар землі-грунт з його унікальними властивостями.
Пісня на мелодію «Ваше благородіє…»
Слухайте, панове,про земну поверхню,
Та мені здається,оболонку верхню.
Як її порили,Господи прости!
Треба залатати,в норму привести } 2  раз.
                   Зараз же наука не стоїть на місці
                  Заміня міндобрива ,є такії вісті.
                 Треба, щоб біолог справою зайнявся!
                  І тоді б врожайності показник піднявся!
Земля: Мою тверду оболонку називають літосферою.

Літосфера: Я- символ багатства. На мені родить найдорожче для людини-хліб.
                        А коровай ,як сонце прохололе ,займав почесне місце на столі.
                         А косарі виходили у поле, за хліб насущний кланялись землі.
(кладуть коровай на стіл)
(презентація1)
Еколог 1: Грунт – це верхній шар земної поверхні. Грунтом покрито 65 % усієї поверхні континентів на Землі (близько 14,8 мільярдів гектарів) 1/3 цієї площі складають луки, пасовища й орні землі.
Еколог 2: Грунт має унікальну властивість – родючість. Найродючіший грунт у світі – чорнозем. Він поширений на Україні.
Пісня на мелодію «Несе Галя воду..»
           Літосфера наша день за днем бідніє
           Більше буде гумусу , вона й порадіє 2 раз.
Земля : Утворення грунту - дуже тривалий процес. Від ста до трьохсот років.
Літосфера :Як же ми повинні його цінувати, оберігати, раціонально використовувати і примножувати. А то бувало і таке ,що чорноземи наші вивозять і продають.
                                       Пісня
            Ой там на точку на базарі
           Чорноземи наші продавали
          Торгували ними, торгували
           Землю нашу рідну обкрадали.
Голос правди: Земельні ресурси втратили ціну. Їх роздають на права і на ліво-для власних потреб, для шкідливих поховань. На величезній площі лежать мільйони тон відходів,40% грунтів доведено до руйнації . З них два мільйони гектарів захімізовано. Затоплено на Україні оди мільйон гектар земель. 190000гектарів втрачено в наслідок радіаційного  забруднення ,в зв’язку з чорнобильською трагедією. 57% території України розорено.
Еколог: Народна приказка говорить: що руйнувати - не будувати.
(презентація 2)
Еколог 1.Особливий вплив людини на родючий шар землі зросло в століття науково - технічній революції. Проблема «грунт - людина» ускладнюється великим використанням земель, зростанням потреб продуктів харчування.
Еколог 2.Хижацька діяльність людини приводить до негативних результатів дії на грунт: прогресуючим скороченням біологічно активних площ грунту, її ерозією, засоленням і забрудненням.
Еколог 3.Є декілька типів руйнування грунтового покриву. Серед них найпоширеніша і небезпечніша - ерозія. Вона виражається в розмиві грунту, змиві її талими, зливовими і дощовими водами.
Еколог 4: Щоб захистити грунти від ерозії  ми беремо участь  в акціях «Зелений наросток майбутнього», «Дерево життя», «Ліси для нащадків,» у конкурсах «Природа, людина, виробництво ,екологія», «Парки- легені міст і сіл». Посадили 2 км. лісосмуги,1 км. посадки, допомагаємо ставити снігозахисні щити.
Еколог 5: Ми- на не придатній для обробітку горбистій місцевості між селами Мартинівка і Радомишиль щорічно садимо ліс. Але прикро бачити коли:
             Пісня про дубки на мелодію «Ой на  горі два дубки»
                 Ось тут були во дубки
                 Во дубки, во дубки.
                 Ось тут були во дубки
                Во дубки, во дубки
                 Залишилися пеньки.
Еколог. А  ми знову садимо. Цього року, буквально між пеньками, посадили  3 гектара дубів.
Еколог. Ми - тісно співпрацюємо з еколого-натуралістичним центром, з ківерцівським лісовим господарством, беремо до уваги їхні поради.
Еколог. Одним із видів руйнування ґрунту  є багаторазовий обробіток  різними знаряддями за допомогою потужних і важких колісних тракторів і комбайнів;
Винести плакат «Луг»
Сценка: Зустріч з лугом
Дівчина: Поведи мене, моя доле,
                В моє літечко світанкове
              Там повітря пахне медово.
             Там все так ,як було ,я знаю
            Луг там- мов конюшинове поле,
            Що на скрипці бджолиній грає.
           Верес  ноги  босі лоскоче….
           Поведи мене, доле, чуєш?
           Дай - я землю єством відчую.
Луг пізнає мене -я вірю. І тоді квіти простягнуть до мене свої пелюстки.
(здивовано) Де ж ти мій луг- конюшинове поле?
                        Ти не збилась з дороги, доле?
                       Тут одним-одна конюшинка?
                       Тут же трави і квіти гінко
                      Проростали колись, буяли.
                    Де ж вони? Що з ними стало?
Конюшинка :  
                     Вік не той і година не та.
Я одна тут, немов сирота.
Мої сестри, брати і діти-
Всі рожеві пахучі квіти
І смоляночка і ромашка
Повні меду  суцвіття наші
Потоптали, переорали.
Як просились ми, як кричали.
Та глушив наші крики трактор.
День стояв невимовно жаркий
Танув мед і стікав сльозами
Все по чорній ріллі за нами.
Я зростала на лузі  скраю:
Як зосталась жива – не знаю…
Тут травицю посіяли зразу
Щоб косити на рік три рази.
Та чомусь і на раз не стало…
Чи тепла, чи дощів замало…
Голос правди: Ні, не замало .Замало розуму в людини ,щоб дотримуватися правильної технології обробітку ґрунту ,особливо важкою технікою. Але в нашому господарстві дбають про родючість ґрунту ,дають можливість землі відпочивати, використовують нульовий  варіант обробітку  ґрунту, тому і досягають високих врожаїв.
Еколог . При переході на індустріальні та інтенсивні технології, тобто застосування високих доз мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин,забруднюється грунт .
Сценка «Прикрий факт»
Дід:  Бабо..! А ти знаєш що в цьому році буде найкращий урожай, кращий, як в нашого сусіда Петра.
Баба: З чого ти це узяв він же агроном. 30 років в нашому колгоспі пропрацював . Він краще знає, ніж ти (повертається до залу). Мабуть щось наснилося старому.
Дід: Та просто я бачив, що Петро восени на свій город лиш один перегній вносив. А  я крім гною ,ще 5 мішків селітри  засипав, та ще на підкормку залишив.
Баба: А де ж тієї хімії та набрав?
Дід: Як де, в магазині «Зелений світ». Там  де  і насіння ,якесь  генетично модифіковане. Обіцяють високі врожаї.
Баба:  Ой дивися мені з тими ген, мод інфікованими ,чи як там те?
Дід: Генетично модифікованими.
Баба: З тими самими. Ти  з ними обережніше. Щось вони мені не подобаються.(пішла на кухню)
Дід:  Добре , добре(в зал). Хай сидить собі на  своїй кухні. А я вважаю, потрібно йти  в ногу з життям. Як кажуть інтенсивний метод господарювання.  Піду краще ще підживлю свою картопельку.(сходить зі сцени)
Автор: А баба  тим часом пішла поратися на кухню . Взяла свою улюблену книгу «Любимо готувати» і не знайшла там своєї заначки.
Баба: (кричить)Діду, а йди но сюди хутчій !
Дід: А чого тобі?(як побачив книжку ,схопився за голову і до залу - «попався»).
Баба: Я перепрошую (до діда з качалкою). А де ті гроші, що я цілий рік збирала? Я тобі покажу!
Дід: Бабо зупинись ,а ти що думаєш ,що засоби від шкідників мені даремно дали? Я тобі їх поверну ,як картопельку продам.
Баба:   Продаси? А хто в тебе її купить, оту ген, модифіковану.(до залу)Ой людоньки. Що з дідом стало? Захопився тими хімікатами..  Що з літ - то з розуму.
Пісня на мелодію «Червона рута»
Подивіться навкруг
Що з грунтами, вже стало
Не родючі вони                            грунти без нітратів
Люди всі у печалі                          не шукай вже сьогодні
Може десь у полях                       бо вони вже не тут і не там
Ще росте конюшина                     а колишняя врода
Але в селах у нас                          зелененьких лужочків
Сум мелодії лине                          відійшла в давнину
                                                       Ти повір…

Голос правди: Спалювання сухої рослинності та стерні це ще одна причина деградації   ґрунтів. Це варварство поширене у сухі сезони (осінь-весна). Під час пожежі руйнуються підземні екосистеми, гине безліч живих організмів , які насичують життям шар ґрунту. Наприклад: Навіщо ґрунту черв’яки?
Ми склали декілька презентацій про руйнування екосистеми, одну з них ми вам пропонуємо.
(презентація 3) Навіщо ґрунту  дощові черв‘яки?
Маса дощових черв‘яків на 1 га родючого ґрунту складає 2-3 тони
Дощові черви перемішують нижні шари ґрунту з верхніми в процесі риття землі, збільшуючи її пухкість.
Це пересування сприяє виникненню ходів, в які заходить повітря і волога, утворюється дренаж ґрунту
За добу вони переривають до 10-11 тон землі, а за рік до 30 тон
Дощові черви перетравлюють листя і утворюють гумусові кислоти, які сприяють розчиненню мінеральних речовин в ґрунті
Поглинаючи грунт , черви пропускають його і в вигляді екскрементів викидають. Таким чином часточки ґрунту обгортаються слизом і менше розвіюються вітром
За рік утворюється 4 тони екскрементів на 1 га землі
Таким чином збільшується кількість калію і фосфору в ґрунті
Але завдяки діяльності людини (забрудненню ґрунтів, обробці ядами, хімікатами) дощових черв‘яків стає все менше й менше
Голос правди: Сміття поступово стає монстром цивілізації. Стихійні сміттєзвалища простягнулись вздовж автомобільних доріг, на прибережних смугах річок. Цю проблему важко приховати., зараз , в час настання весни смітники будуть розростатися і рости, як гриби.
Вибігає зайчик: Б’ємо на сполох(2)
Я сам всім вирішив вам сповістити
Бо поле виділене під пасовисько все можна засмітити
Скільки вже тут і там сміття
Хіба ж панове це життя ?
Подивіться я лапку поранив і поліетиленові мішки до них причепилися.
Ворона: (з-за куліс) Кар…. Кар…
Оце з осокори я слухаю тебе уважно
І ставитися до тебе буду я поважно.
Думаю, що якось мудро треба клюнути людину
Бо дійсно наше пасовище для худоби колись загине.
Щодня  біля кар’єру я перевіряю мотлох залюбки-
Один поліетилен та з пластику пляшки .
Зайчик: Я замітку хорошу прочитав:
Що упаковку багаторазову
Рекомендують тільки виробляти.
Або ж таку яку можна відразу утилізувати.
Ворона:  Кар… Кар…
І без шкоди для людини, землі, пташини.
Зайчик: Звичайно, тітко, утилізувати все без шкоди,
І роблять наші це на світі всі народи

Пісня під мелодію «Ваше благородіє»
А сміття позбутися?
Теж таки питання
На землі залишиться  ластівка остання.
Ось вам переборка ,не втрачайте шанс.
Це - єдиний виданий на життя аванс.
Еколог: Щоб захистити поле біля сміттєзвалища, позбутися стихійних сміттєзвалищ Ми постійно беремо участь в акціях «Чиста земля», «До чистих джерел», «День землі». Вийшли з пропозицією до с\р огородити кар’єр, щоб смітник не розростався, а за викинуте сміття за межами, штрафувати .
Голос правди: Земля наша. Її топчуть ногами, орють тракторами, з неї зривають квіти, боляче, вона замерзає від морозу, захлинається водою. А в нас захлинається водою річкова долина річки Линівки, коли осінню спускають ставок. Скільки тут загинуло різних видів рослин, які цвіли, немов коврик. А тепер одна осока.
Еколог. Ми - провели дослідницьку роботу на тему «Антропогенний  вилив на річкову долину річки Линівки» з якою виступили в МАН, написали певні рекомендації.
Дівчина: Ой дідусю, ніде діти
Правдоньки гіркої:
Ще не вмієм берегти ми
Земельки святої
           Де колись Земля оралась
          Буйно колосилась
          То тепер вже занедбалась ,
          Бур’яном покрилась.
Еколог: Ми стали духовно глухі , і звикли не тільки до людського горя, а й до стогону землі. Ми перестали бачити шляхи покаяння, що ведуть до порятунку.
 Пісня про грунт
Люди! Що ви робите!  Спиніться!
Втратите (2 раз.)-не буде вороття!
Не, губіть ви грунт, і схаменіться
Ваше це життя (2 раз.)
Збережуть нехай дбайливі руки
Чорноземи наші золоті
Щоб не проклинали нас онуки
Збережіть , ви ,їх(2 раз.)
Збережіте(2 раз) Збережіть ви їх.

Голос правди: Людина знехтувала важливими екологічними поняттями : гранично допустиме навантаження, гранично допустииі викиди, гранично допустимий рівень.
Еколог: Ми- проводимо просвітницьку роботу про джерела забруднення грунту, (малюнки) Провели конкурс малюнків «Краса рідної землі», конкурс творів « В природі  бадьорість черпаю», оформили книжкову виставку «Щедрий голос Землі» випускаємо газету «Збережемо планету голубою і зеленою»(показати газету)
Пісня «Хай завжди буде сонце»
(плакат сонце, роздати польові квіти)
Хай завжди буде сонце,
Хай завжди буде небо,
Хай не плачуть звірята,
Хай співають пташки.
                А ми будем радіти,
                 А ми будем творити,
                 А ми будем співати
                 Рідна, земле, тобі!!
(виходять дівчина з букетами польових квітів і проговорює другий стовпчик і всі разом «Рідна, земле, тобі» )
                           Загадки
1)    Що існує вона на Волі
І кружляє вічно в полі(планета)
2)    Яку кулю не зажинеш в гніздо?(Земну)
3)    Як називається тереторія, що охороняється? ……….
Голос правди: О, Праведний Боже! Від бід нас захисти, до віку лишайся нам Земле, святиння. Одна у нас ти- ненька, рідна Земле,єдина.
Земле, прости нас за всі гріхи. Зцілися, Земле, і живи!!

Сценарій виступу екологічної агітбригади. «Надія»
Звучить пісня «Чом, чом Земле моя, ти люба так мені»
Вибігає дівчинка з плакатом Земля.
Зупиніться! Подивіться!
Що принесла сюди я?
Це ж бо наша найрідніша
Найчарівніша Земля.
Хлопчик:
Колись іще давним-давно,
Коли нікого в світі не було,
Наш Бог – мудрець
Надумав збудувати царство,
І царство те Волинню він назвав.
І поселився тут Адам,
І Бог наш дав йому мільйон
Щоб той створив Луцький район.
В якому нічого кращого немає за природу Городищенського краю
А ми - частинка нашої країни
Команда юних екологів «Надія» (піднімають букви)
Вірш «Моя земля» Микола Сидорчук
1-Й учень. Городище шле вам радо
                          Привіт наша агітбригада
                         «Надія» її ім’я
                          Всі ми є одна сім’я
2-й учень.  Дужі, сміливі, спритні,
                         Веселі, кмітливі, привітні,
                         Все знаєм, все вмієм, все зможем
                         Природі в біді допоможем.
3-й учень.  Ми скверик біля школи заклали,
                        Село садами заквітчали,
                        Взяли під опіку синичок
                        Зробили для них  годівничок.
4-й учень. І кожен мурашник ми знаєм
                      Від лиха його захищаєм
                      В криниці джерельце врятуєм.
Водоймища пильно вартуєм.

5-й учень. Щоб людям щасливо жилося
                      На щастя, на долю велося,
                     Знайомтесь, стрічайте нас радо,
                     Бо ми – не лінива бригада.


6-й учень. Веселі, з гумором, дівчата
                      Любимо по лісі гуляти   
                      Та коли побачимо, що горить
                      Поможем в мить ми погасить.

7-й учень. Дружно ходимо в походи
                     Ділим порівну незгоди     
                       А як треба щось прибрати
                       Взагалі нас не догнати.

8-й учень. Роботящі !- Це про нас
                        Працьовиті !- Ми такі.
                         Скрізь покажем майстер -    клас.
                         Все ми робим залюбки.

9-й учень. Активні в класі на уроках –
                          Від наших «я» фойє тріщить
                         Та якщо квіти посадити –
                          Не треба нас довго просити.
10 учень. Саджаєм лісосмуги,
Щити від снігу ставим,
Природа є нам другом –
Їй другом теж ми станем!

11-й учень. Не спалюємо листя –
Крихку екосистему
Ми у селі і в місті
Назавжди збережемо!
     У нас свого лісництва
Є кабінет у школі,
І праця нам не сниться –
Її у нас доволі.
І всі ці експонати
Із того кабінету
Вам хочем показати
Ми зовсім без секрету.  (буклет)

Саджаємо дерева,
Щоб ліс був і алеї,
Ця праця безперервна,
Пишаємось ми нею!

Наш девіз: «Твори  красу й добро повсюди  -
                          І будуть з тебе гарні  люди.»             
Пісня про Городище.
Еколог 1. Сьогодні рідна земля благає у нас по­рятунку, заради нас самих, заради збереження жит­тя. Україна - мати хліборобів, орачів - один із прадавніх центрів світового рільництва.
Еколог 2. Найвища клятва - клятва святій землі: її цілують або з'їдають грудочку, щоб ствердити правоту. Земля - це найбільша сила. Казкові герої так говорять: «Землею й водою будемо битися з тобою»,
 Еколог 3. Земля-годувальниця. В цих словах споконвіку є любов народу до землі.
Еколог 4. Отже, сила, краса і вічність кожного з нас починається на землі. З неї ми виходимо, по ній ходимо, в неї і йдемо. Любов завжди пе­реплітається з тривогою, бо кого любиш за того і хвилюєшся.
Еколог 5: І тому ми пропонуємо вам,наші глядачі,відверту розмову про наболіле з цифрами і фактами,результатами власних спостережень,з тим,щоб пробудити в кожного екологічну совість,про Землю,а з окрема про верхній шар землі-грунт з його унікальними властивостями.
Пісня на мелодію «ваше благородіє…»
Слухайте панове, про земну поверхню,
Та мені здається,оболонку верхню
Як її порили,Господи прости!
Треба залатати,в норму привести 2  раз.
                   Зараз вже наука не стоїть на місті
                  Замінна міндобрива ,є такі вісті
                 Треба щоб біолог справою зайнявся!
                  І тоді б врожайності показник піднявся!
Земля: Мою тверду оболонку називають літосферою
Літосфера: Я- символ багатства. На мені родить найкраще для людини-хліб.
                        А коровай ,як сонце прохололе ,займав почесне місце на столі.
                         А косарі виходили у поле за хліб насущний кланятись землі.
(кладуть коровай на стіл)
(презентація1)

Пісня на мелодію «Несе Галя воду..»
           Літосфера наша день за днем бідніє
Більше буде гумосу , вона й порадіє 2 раз.
Земля : Утворення грунту - дуже тривалий процес. Від ста до трьохсот років.
Літосхера :Як же ми повинні його цінувати, оберігати, раціонально використовувати і примножувати. А то бувало і таке ,що чорноземи наші вивозять і продають.
                                       Пісня
            Ой там на точку на базарі
           Чорноземи наші продали
          Торгували ними торгували
           Землю нашу рідну обкрадали.
Голос правди: Земельні ресурси втратили ціну. Їх роздають на права і на ліво-для власних потреб, для шкідливих поховань. На величезній площі лежать мільйони тон відходів,40% грунтів доведено до руйнації . З них два мільйони гектарів захімізовано. Затоплено на Україні оди мільйон гектар земель. 120000гектарів втрачено в наслідок радіоціонально  забруднення ,в зв’язку з чорнобельською трагедією. 57% тереторії України розорено.
Еколог: Народна приказка говарить: що руйнувати -не будувати.
(презентація 2)
Еколог: На не придатній для обробітку горбистій місцевості між селами Мартинівка і Радомишиль ми щорічно садимо ліс. Але прикро бачити коли:
             Пісня про дубки на мелодію »ой на на горі два дубки»
                 Ось тут були во дубки
                 Во дубки, во дубки.
                 Во дубки, во дубки
                   Залишилися пеньки.
Еколог: Везуть дубки
Вивозять ліс. Такенні-от дуби
Ще їхні крону ,рвуться до блакиті.
І ось теперпідірвані,убиті.
Шалений знак новітньої доби.
Еколог: Щоб захистити грунти від ерозії  ми беремо участь  в акціях «Зелений наросток майбутнього», »Дерево життя», »Ліси для нащадків,» у конкурсах «Природа, людина, виробництво ,екологія», «парки- легені міст і сіл». Посадили 2 км. Лісосмуги,1 км. Посадки, допомагаючи ставити снігозахисні щити.
Еколог(з листака2) А  ми знову садимо. Цього руку буквально між пеньками посадили  3 гектара дубів.
Еколог: ми тісно співпрацюємо з еколого-натуралістичним центром, з ківерцівським лісовим господарством, беремо до уваги їхні поради.
 (далі презентація2- багато разовий..(слайд))
Сценка: зустріч з лугами
Дівчина: Поведи мене, моя доле,
                В моє літечко світанкове
              Там повітря пахне медом.
             Там все так ,як було ,я знаю
            Луг там- мов конюшинове поле,
            Що на скрипці бджолиній грає.
           Верес  ногі босі лоскоче….
          Поведи мене ,доле ,чуєш?
           Дай-я землю єством відчую
Луг пізнає мене -я вірю. І тоді квіти простягнуть до мене свої пелюстки.
(здивовано) Де ж ти мій луг- конюшинове поле?
                        Ти не збилась з дороги ,доле?
                      Тут одним-одно конюшинка?
                       Тут же трави і квіти гінко
                      Проростали колись, буяли.
                    Де ж вони? Що з ними стало?
Конюшинка :  Вік не той і година не та.
Я одна тут, немов сирота.
Мої сестри, брати і  діти-
Всі рожеві пахучі квіти
І смоляночка і ромашка
Повні меду  суцвіття наші
Потопкали ,перегорали.
Як просились ми ,як кричали.
Та глушив наші крики трактор.
День став невимовно жаркий
Танув мед і стікав сльозами
Все по чорній рілля за нами.
Я зростала на лузі  скраю:
Як зосталась жива – не знаю…
Тут травицю посіяли зразу
Щоб косити на рік три рази.
Та чомусь і на раз не стало….
Чи тепла чи дощів замало……
Голос правди: Ні не замало .Замало розуму в людини ,щоб дотримуватися правильної технології обробітку грунту ,особливо важкою технікою. Але в нашому господарстві дбають про родючість грунту ,дають можливість землі відроджуватись., використовують нульовий  варіант обробітку,тому і досягають високих врожаїв грунту.
(презентація2 перехід…)
Сценка «дід та баба(прикрий факт)»
Дід:  Бабооо..! А ти знаєш що в цьому році буде найкращий урожай .кращий,як в нашого сусіда петра.
Баба: З чого ти це узяв він же агроном. 30 років в нашому колгоспі пропрацював . Він краще знає ніж ти (повертається до залу). Мабуть щось наснилося старому.
Дід: :  та просто я бачив,що Петро восени на свій город лиш один перегній вносив. а я крім гною ,ще 5 мішків селітри  засипав, та ще на підкормку залишив.
Баба: А де ж тиєї хімії та набрав?
Дід: Як де ,в магазин і для   огородників. Там  де  і насіння ,якесь  генетично медифіковане  . обіцяють високі врожаї.
Баба:  Ой дивися мені з тими ген, мед інфікованими ,чи як там?
Дід: Генетично медифікованими.
Баба: З ними самими. ТИ з ними обережніше. Щось вони мені не подобаються.
Дід: добре, добре(в зал).Хай сидить собі на  своїй кухні. А я вважаю, потрібно йти методом господарювання  піду краще ще підживлю.
Автор: А баба  тим часом пішла поратися на кухню . Взяла свою улюблену книгу «Любимо готувати» і не знайшла там своєї заначки.
Баба: (кричить)Діду, а йди но сюди хутчій !
Дід: А чого тобі?(як побачив книжку ,схопився за голову і до залу-попався).
Баба: Я перепрошую (до діда з качалкою). А де ті гроші, що я цілий рік збирала? Я тобі покажу!
Дід: Бабо зупинись ,а ти що думаєш ,що засоби від шкідників мені даремно дали? Я тобі їх поверну ,як картопельку продам.
Баба:   Продаси? А хто в тебе її купить, оту генмодифіковану.(до залу)Ой людоньки. Що з літ-то з розуму.
Голос правди: Спалювання сухої рослинності  та стерні це ще одна причина деградації 
Грунтів. Це варварство поширене у сухі сезони (осінь-весна. Під час пожежі руйнуються підземні екосистеми, гине безліч живих організмів , які насичують життям шар грунту. Наприклад: Навіщо грунту черв’яки?
(презентація 3)
Голос правди: Сміття поступово стає монстром цивілізації. Стихійні сміттєзвалища простягнулись вздовж автомобільних доріг, на прибережних смугах річок. Цю проблему важко приховати., зараз , в час настання весни смітники будуть розростатися і рости, як гриби.
Пісня (під мелодію «ваше благородіє»)
А сміття позбутися?
Теж таки питання
На землі залишиться  ластівка остання.
Ось вам переборка ,не втрачайте шанс.
Це- єдиний видатний на життя аванс.
Вибігає зайчик: Б’ємо по столах(2)
Я сам всім вирішив вам сповістити
Бо поле виділене під пасовисько все можна засмітити
Скільки вже тут і там сміття
Хіба ж панове це життя ?
Подивіться я лапку поранив і поліетиленові мішки до них причепилися.
Ворона: (з-за куліс) Кар…. Кар…
Оце з осокори я слухаю тебе уважно
І ставитися до тебе буду я поважно.
Думаю, що якось мудро треба клюнути людину
Бо дійсно наше пасовище для худоби колись загине.
Щодня  біля кар’єру я перевіряю мотлох залюбки-
Один поліетилен та з пластику пляшки .
Зайчик: Я замітку хорошу прочитав:
Що упаковку багаторазову
Рекомендують тільки виробляти.
Або ж таку яку можна відразу утилізувати.
Ворона:  Кар… Кар…
І без шкоди для людини, землі, пташини.
Зайчик: Звичайно, тітко, утилізувати все без шкоди,
І роблять наші це на світі всі народи
Пісня..
Еколог: щоб захистити поле біля сміттєзвалища, позбутися стихійних сміттєзвалищ ми нині як можем постійно беремо участь в акціях «чиста земля», «До чистих джерел», «День землі». Вийшли з пропозицією до с\р огородити кар’єр, щоб смітник не розростався, а за викинуте сміття за межами, нетрафувати .
Голос правди: Земле наша. Її топчуть ногами, орють тракторами, з неї зривають квіти, боляче, вона замерзає від морозу, захлинається водою. А в нас захлинається водою річкова долина річки Линівки, коли осінню спускають ставок. Скільки тут загинуло різних видів рослин, які цвіли, немов коврик. А тепер одна осока.

Ми провели досліднецьку роботу на тему «Антроногенний  вилив на річкову долину річки Линівки» з якою виступили в МАН написали певні рекомендації.
Дівчина: Ой дідусю, ніде діти
Правдоньки гіркої:
Ще не вмієм берегти ми
Земленьки святої
           Де колись Земля оралась
          Буйно колосилась
          То тепер вже занедбалась ,
          Бур’янам покрилась.
Еколог: Ми стали духовно глухі , і звикли не тільки до людського горя, а й до стогону землі. Ми перестали бачити шляхи покаяння, що ведуть до порятунку.
ПІСНЯ  «про грунти » (на 8 ст.)
Голос правди: Людина знехтувала важливими економічними поняттями : гранично допустили навантаження, гранично допустили викиди, гранично допустили рівень.
Еколог: Ми- проводимо просвітницьку роботу про джерела забруднення грунту, особливу увагу звертаємо на заборону скидати у водойми неочищені стічні води.
(малюнки) Провели конкурс малюнків «Краса рідної землі»,, конкурс творів « в природі  бадьорість черпаю», оформили книжкову виставку «Щедрий голос Землі»
Пісня «хай завжди буде сонце»
(плакат сонце)
(пісня про грунт (Буженвальдський набат))
Люди! Що ви робите!  Спиніться!
Втратите (2 раз.)-не буде вороття!
Не, губіть ви грунт, і схаменіться
Ваше це життя (2 раз.)
Збережуть нехай дбайливі руни
Чорноземи наші золоті
Щоб не проклинали нас онуки
Збережіть , ви ,їх(2 раз.)
Збережіть(2 раз) Збережіть ви їх.
                                           Роздати польові квіти
Нехай завжди буде сонце,
Хай завжди буде небо,
Нехай не плачуть звірята,
Хай співають пташки.
                А ми будем радіти,
                 А ми будем творити,
                 А ми будем співати
                 Рідна, земле, тобі!!
(виходять дівчина з букетами польових квітів і проговорює другий стовпчик і всі разом «Рідна, земле, тобі» )
                           Загадки
1)    Що існує вона на Волі
І кружляє вічно в полі(планета)
2)    Яку кулю не зажинеш в гніздо?(Земну)
3)    Як називається тереторія, що охороняється? ……….
Голос правди: О, Праведний Боже! Від бід нас захисти, до віку лишайся нам Земле, святиння. Одна у нас ти- ненька, рідна Земле,єдина.
Земле, прости нас за всі гріхи. Зцілися, Земле, і живи!!

2 коментарі:

  1. ВСЕ ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЗАВДАННЯ НА ЯК ВІДПОВІДАЮТЬ МОЮ КРЕДИТУ З ЛЕГІТОВОЇ ТА ДОБРОВОЇ КРЕДИТНОЇ КОМПАНІЇ Мене звуть Керстін Ліс, я шукав кредит, щоб погасити свої борги, усі, кого я зустрів, шахраювали і брали гроші, поки нарешті не зустріли пана, Бенджаміна Брейль Лі Він міг дати мені позику в розмірі 450 000,00 R. Він також допоміг деяким моїм колегам. Я сьогодні говорю як найщасливіша людина у всьому світі, і я сказав собі, що будь-який позикодавець, який рятує мою родину від нашого бідного становища, я скажу ім'я всьому широкому світові, і я так радий сказати, що моя родина повертається назавжди, тому що мені була потрібна позика, щоб почати своє життя на всьому протязі, оскільки я єдина мама з 3 дітьми, і весь світ здавався, що він висить на мені, поки я не мав на увазі, що Бог послав позикодавця, який змінив моє життя і що в моїй родині, БОГ, що побоюється кредитора, містер, Бенджамін, він був Спаситель БОГ, посланий рятувати мою сім'ю, і спочатку я думав, що це стане неможливим, поки я не отримаю позику, і запросив його до своєї сім'ї -Усім учаснику, від якого він не відмовився, і я пораджу будь-кому, хто справді потребує позики, звернутися до пана Бенджаміна Брейля Лі електронною поштою за адресою (lfdsloans@outlook.com), оскільки він є найбільш розуміючим і добрим сердечним кредитором I коли-небудь зустрічалися з турботливим серцем. Він не знає, що я роблю це, поширюючи свою доброзичливість у відношенні до мене, але я вважаю, що я повинен поділитися цим питанням з усіма вами, щоб звільнити себе від аферистів, будьте обачливими з імперсонаторів і зв’яжіться з правильною кредитною компанією. Надішліть нам електронну пошту через: lfdsloans@outlook. com або whatsapp + 1-989-394-3740. .

    ВідповістиВидалити
  2. "Бенджамін Бріел Лі був дуже професійним у всі часи, тримаючи мене в курсі всього, що відбувається. Якщо у мене виникли запитання, він завжди міг відповісти. Це була моя перша покупка будинку, я мало знав про процес кредитування, він дуже легко зрозумів речі, до яких у мене виникли запитання. Мені дуже подобалося працювати з ним ».
    Він займається кредитною службою, яка працює з групою інвесторів, які готові фінансувати будь-який проект або позичити вам будь-яку суму з дуже низькими відсотками. Зв'яжіться з Бенджаміном Бріелем Лі Електронна пошта: Lfdsloans@outlook.com Номер додатка: + 1-989 -394-3740.

    ВідповістиВидалити